Advert
Advert

Şanlıurfalı Çiftçilere Uyarı!

Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından anız yakılmasının yasaklandığı belirtilerek, bu yasağa uymayanlar hakkında cezai işlem uygulanacağı bildirildi.

Şanlıurfalı Çiftçilere Uyarı!
Şanlıurfalı Çiftçilere Uyarı! Admin
Bu içerik 181 kez okundu.
Reklam

Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, hububat hasadından sonra  'anız' olarak bilinen sap bölümünü yakan çiftçilere uyarıda bulundu. Müdürlükten yapılan açıklamada, modern tarım tekniğinde anız yakmanın son derece yanlış bir yöntem olduğu belirtilerek, "Yakma sonucu karşılaşılan zararların çoğunu telafi etmek mümkün değildir. Anız yakmakla doğan zararları sıralarsak konunun önemi daha iyi anlaşılacaktır" denildi.

Açıklamada, anız yakmanın zararları şu şekilde anlatıldı;

"1-Anızın yakılması ile topraktaki organik madde yakılarak yok edilmektedir. Bu durum toprakları daha verimsiz ve erozyona daha hassas duruma getirmektedir.

 

2-Sap ve Anızların Yakılması ile bitki büyümesini teşvik eden karbon(C) ve azotun(N) kaybı da artmaktadır. Mesela bir dönüm arazide 300 kğ. sap yandığında 1,5 kğ. Saf azot kaybı meydana gelmektedir. Bu miktar ise ancak 7 kğ. şeker gübresi dediğimiz Amonyum sülfatı araziye vererek yeniden kazanılabilir.

 

3-Anız yakmanın diğer bir zararı toprak yüzeyinde bulunan küçük canlıları öldürmesidir. Oysa toprakta bulunup gözle görülmeyen bu canlıların faaliyetleri sonucunda organik madde parçalanır, ayrışır ve        HUMUS dediğimiz şekle dönüşür. Yapılan araştırmalarda; anız yakma ile küçük canlıların mikro organizmaların % 70 inin zarar gördüğü bunun da verimi düşürdüğü ortaya konulmuştur.

 

4- Anız yakımı ile ilk yılda kök çürüklüğü hastalığında azalma olduğu ancak ikinci yıl bu hastalığın daha da arttığı görülmüştür.

 

5-Anızların yakılmasının en önemli zararlarından birisi de, toprağı su ve rüzgâr erozyonuna da hassas bir duruma getirmesidir. Çünkü anız yağışların şiddetle toprağa düşmesini engeller; yüzey akış hızını azaltır, toprağa sızmasını sağlar. Böylece erozyonu önler.

 

6-Anızların yakılmasıyla hayvan yemi olarak kullanılmasından başka, birçok yararı olan sap saman yok edilmektedir.

 

7-Anız yangınları sırasında havanın kirlenmesi yanında,      yükselen dumanlar zaman zaman karayollarında görüşü azaltmakta, bu durumda trafik kazalarıyla can ve mal kaybına neden olmaktadır.

 

8-Anız yangınları komşu tarlalardaki hasat edilmemiş ürünlere, traktörlere, meyve bahçelerine, bunların etrafındaki çitlere, telefon direklerine, civardaki yerleşim yerlerine ve özellikle ormanlara, koruluk ve ağaçlık bölgelere telafisi mümkün olmayan zararlar vermektedir.

 

9-Anız yakımı doğal dengeyi de bozmaktadır. Yangınlar sırasında arazide yaşayan pek çok yaban hayvanı(kuş, tavşan, tilki, çakal, yılan vs.) yuvalarını terk etmekte veya ölmektedirler."

 

Bu zararlardan dolayı anız yakılmasının yasaklandığı belirtilerek, bu yasağa uymayanlar hakkında cezai işlem uygulanacağı bildirildi.

Şanlıurfalı Çiftçilere Uyarı! anız yakmak urfahaber
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akabe'de Kaza 1 Ölü 1 Yaralı
Akabe'de Kaza 1 Ölü 1 Yaralı
Kuaför Dükkânında Kütüphane Açtı
Kuaför Dükkânında Kütüphane Açtı
şanlıurfa urfa