Advert
Advert

Hal Kapısında Evlerine Ekmek Götürmeye Çalışıyorlar

Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesinde bulunan Hal Pazarı(ŞUTİM) önünde Suriyelilerin iş bekleyerek, evlerine ekmek götürmeye çalışıyorlar.

Hal Kapısında Evlerine Ekmek Götürmeye Çalışıyorlar
Hal Kapısında Evlerine Ekmek Götürmeye Çalışıyorlar Admin
Bu içerik 212 kez okundu.
Reklam
Haliliye ilçesi ŞUTİM yanında her gün kaldırım üzerinde Suriyeli işçiler inşaat ya da taşıma işlerinde işçi arayanların ilk baktıkları yerlerden. Her gün yüzden fazla Suriyeli insan bu kaldırımlarda işçi arayan işverenleri bekliyorlar.  
ŞUTİM yanında  gün ağarırken sıraya giren Suriyeliler iş umuduyla akşama kadar bekliyor. Havanın sıcak olmasını değil, Tek dertleri ekmek parası. Araçlara koşarak yaklaşıyor; inşaatlarda, bahçelerde iş istiyorlar.
Suriyeli işçiler sabaha karşı halın yanına geliyor. İşçiye ihtiyacı olan Şanlıurfalılar buraya gelerek birer, ikişer, bazen beşer, onar Suriyelileri topluyor. Suriyeliler inşaatlarda. tarlada ve yük taşımacığında çalıştırılıyor. Kaldırımın üzerine sıralayan Suriyeli işçiler, müşterilerini beklemeye başlıyorlar. Kaldırımda müşteri bekleyen işçiler, işlerinin kötü olmasından dert yanıyor. Her sabah kaldırımda kendilerine iş verecek birilerini beklediklerini kaydeden işçiler, iş olmadığı takdirde akşam saatlerinde evlerine döndüklerini belirttiler. İşçiler, "Ekmek parası kazanabilmek için sabahın erken saatlerinden akşama kadar kaldırımda bekliyoruz" dediler
Adının Mustafa olduğunu söyleyen 27 yaşındaki Suriyeli genç Halep’ten üç sene önce geldiğini anlatıyor. Önce Gaziantep’e gittiğini, daha sonra bir arkadaşı vasıtasıyla Şanlıurfa'ya geldiğini anlatıyor. 13 kişilik ailesiyle yaşıyor. Evde onunla birlikte üç kişi çalışıyor. Ayda 500 lira kira ödüyorlar.
26 yaşındaki İbrahim EL Mahmut ise yaklaşık üç buçuk sene önce Rakka’dan Şanlıurfa'ya geldiğini söylüyor. O da 12 kişilik ailesiyle yaşıyor. Ailede iki kişi çalışıyor. Bazen boyacılık yaparak, bazen inşaatlarda çalışarak hayatlarını kazanıyorlar. 
Hal Kapısında Evlerine Ekmek Götürmeye Çalışıyorlar urfahaber
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’nın son kalaycı ustası
Şanlıurfa’nın son kalaycı ustası
Şanlıurfa'da Yangın, 2 Yaralı
Şanlıurfa'da Yangın, 2 Yaralı
şanlıurfa urfa