Advert
Advert

Uzmanlardan 'LPG' Uyarısı!

Sıcak havalarda LPG’li araçların kullanımında dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan oto tamirci ustası Salih Aslan, “Sıcak havalarda araç üzerinde bulunan LPG tankının tam dolu olması ve sıkıştırılarak doldurulması tehlikeye yol açabilir

Uzmanlardan 'LPG' Uyarısı!
Uzmanlardan 'LPG' Uyarısı! Admin
Bu içerik 180 kez okundu.
Reklam

Şanlıurfa'da hava sıcakların yaklaşık 42 dereciyi bulduğu bu günlerde aracı arızalan vatandaşlar Evren sanayi sitesinde tamirci esnafın iş yerini doldurdu,  artan hava sıcaklıklarından dolayı oto tamirciler LPG'li araç kullanan sürücüleri ve araç sahiplerini uyardı.

Genellikle benzin ile çalışan araçlara takılan LPG sistemleri, zaman zaman yaşanan kazalar yüzünden bazı sürücüleri tedirgin ediyor. Benzin litre fiyatının LPG’ye oranla daha pahalı olması nedeniyle araçlarında LPG yakıt sistemleri kullanan sürücüler, ekonomik bir fayda sağlarken, yaşanabilecek yangınlar konusunda ise endişeler taşıyor.

LPG sızdırmazlık kontrolü yapılmayan araçların artan hava sıcaklıkları nedeniyle büyük tehlike oluşturduğunu söyleyen Oto tamircisi Salih Aslan herhangi bir facianın yaşanmaması için sürücülerden buna dikkat etmelerini istedi. 

Özellikle tatile çıkacak olan vatandaşların bu konuda daha dikkatli olmasını isteyen Aslan " Uzun yola çıkacak LPG kullanıcıları, muhakkak son kontrollerini gerçekleştirsin. Ayrıca sıcak havalarla birlikte zaruretten gündüz LPG dolumu yapıldığı takdirde depolar tam doldurulmasın. Sonuç itibariyle LPG basınçlı bir yakıt türü. Mümkünse sabah ya da akşam serinliğinde LPG dolumu yapılsın ayrıca, Sızdırmazlık raporları sona eren araç sahiplerinden LPG sızdırmazlık raporlarını alması gerekir. Ayrıca aşırı sıcak hava nedeniyle bakımı yapılmamış araçlar,  sıcakta hararet yapar. Bu durumda su radyatörü peteklerinin açık olması, herhangi bir nedenle tıkanıklık olmaması gerekir. Radyatörden hava girişi ne kadar rahat olursa, motorun ısınması da  o kadar az olur. Ancak yaz aylarında bu mümkün olmuyor. Sıcak hava çeken motorun gücü yüzde 5-10 arasında düşüyor, buda doğal olarak arızalara neden oluyor sürücüler araç arızalandığı zaman tamircinin yolunu tutuyor, oysa kış ve yaz bakımını ayrı yapsalar böyle bir durumla karşılanmazlar, yaz aylarında en çok sıcak hava nedeniyle hararetlerde arıza meydan geliyor" şeklinde konuştu

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karaköprü Belediyespor Uzatmada Golü Buldu
Karaköprü Belediyespor Uzatmada Golü Buldu
Şanlıurfa Emniyeti Emin Ellerde
Şanlıurfa Emniyeti Emin Ellerde
şanlıurfa urfa