Advert
Advert

Bakır Eşyalar Hediyelik Oldu

Şanlıurfa'nın tarihi Kazancılar Çarşısı'nda bakır işlemeciliği yapan ustalar, teknoloji ve yoksulluk nedeniyle mesleklerini sürdürmekte oldukça zorlanıyor. Bakır ustaları, zamana inat çarşıda bulunan bazı dükkanlarda çekiş seslerini susturmuyor.

Bakır Eşyalar Hediyelik Oldu
Bakır Eşyalar Hediyelik Oldu Admin
Bu içerik 184 kez okundu.
Reklam

El işlemesi bakır kahve fincanları hem yerli hem de yabancılar açısından olarak yoğun ilgi görüyor. Günübirlik de olsa Urfa’ya gelen misafirlerin Urfa’ya ilişkin olarak götürdükleri hediyelik eşyalar arasında bakır işlemeler önemli bir yer tutuyor.

Haşimiye Çarşıdaki bakırcı ustaları bakır hediyelik eşyaların sadece özel günlerde ve işyeri açılışında alındığını ifade etti. Bunun yanı sıra eskiden mutfakların gözdesi olan bakır eşyalar, günümüzde teknolojiye yenik düşünce bakır ustaları da hediyelik eşya satışlarıyla ayakta kalmaya çalışıyor. Ustaların elinde şekillenen bakır kabartmalı duvar saatleri ve levhalar ise işyeri açışlarında satın alınıyor.

Çarşı, 1887 Yılında Hartavizâde Hüseyin Paşa Tarafından Yaptırılmıştır

Bakırcılar Çarşısı, her biri 15'er çapraz tonozla örtülü iki kapılı çarşıdır. Çarşı, 1887 yılında Hartavizâde Hüseyin Paşa tarafından yaptırılmıştır. Çarşılarda sağlı sollu dükkânların kapılarının üzerinde karşılıklı olarak aydınlatma pencereleri yer alır. İnşa edildiği yıllarda halı, kilim, keçe ve benzeri yaygıların satıldığı yer olarak kullanılmıştır. Bir ara yemenici pazarı olarak kullanılmış ve son olarak bakırcı esnafına tahsis edilmiştir.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin: Patlamadan 16 Askeri Personel 1 Sivil Etkilendi
Vali Erin: Patlamadan 16 Askeri Personel 1 Sivil Etkilendi
‘’Kumaşlar Urfa Kültürüne Uygundur’’
‘’Kumaşlar Urfa Kültürüne Uygundur’’
şanlıurfa urfa