Advert
Advert

Urfalı Öğrenci Ve Velilerin Taşımalı Sistemin Kaldırmasını Protestosu Etti

Eğitim yılının başlamasıyla bazı sorunlarla ilgili tepkiler de ortaya çıkmaya başladı. Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesinde bulunan Akpınar mahallesinde taşımalı eğitim sisteminin kaldırılmasının ardından öğrenci ve veliler servis araçlarının iptal edilmesini protesto etti. Öğrenciler "okul istiyoruz, okumak istiyoruz" sloganı atarak duruma tepki gösterdiler.

Urfalı Öğrenci Ve Velilerin Taşımalı Sistemin Kaldırmasını Protestosu Etti
Urfalı Öğrenci Ve Velilerin Taşımalı Sistemin Kaldırmasını Protestosu Etti Admin
Bu içerik 236 kez okundu.
Reklam
Haberin videosu için tıklayın!

Haliliye ilçesinde bulunan 90 haneli Akpınar mahallesinde eğitim gören yaklaşık 200 öğrenci taşımalı sistem ile Yeşil Urfa ilk öğretim okuluna gidiyordu. Milli Eğitim müdürlüğü Karşıyak mahallesinde açılan yeni okul ile birlikte Akpınar mahallesinde taşımalı eğitim gören öğrencilerin servis araçlarını iptal etti. Yolun uzak ve tehlikeli olduğundan öğrenci ve veliler servis araçlarının iptal edilmesini protesto etti.

Bir çoğu mevsimlik işçi olan mahallede öğrenci ve veliler ya okul yapılsın mahallemizde yada taşımalı sistem tekrar getirsin tepkisini yaparak seslerini yetkilere duyurmaya çalıştı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Akpınar mahalle sakinlerinden Ali Ay, "Haliliye ilçesi Akpınar Mahallesinde yaklaşık 150 ile 200 arasında öğrencisi bulmaktadır.  Mahallemizde okulumuz olmadığı için yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta bulunan Yeşil Urfa ilk öğretim okuluna  öğrencilerimiz taşımalı sistem ile okula gidip gelmekteydi.  Karşıyaka Mahallesinde yeni okul yapıldıktan sonra Milli eğitim müdürlüğü öğrencilerimizi taşıyan servislerin 2019-2020 yılında taşıma sitemini iptal etmiştir. 

Milli eğitim müdürlüğünün, Şanlıurfa Büyükşehir belediyesine göndermiş olduğu dilekçede belediyeden öğrencilerin geçişleri için üstgeçit ve kaldırım yapılamasını talep etmiştir. Bu kadar uzun mesafede böyle bir şeyin olması mümkün değildir.

Mahalle sakinleri ile bu konuda hiç kimseye danışmadan yapılmış bir karar. Yaş ortalaması küçük olan öğrencilerimizin son derece tehlikeli olan DSİ sulama kanaların olduğu ve E-90 Mardin karayolu üzerinden yürüyerek okula gitmesini uygun görmüştür. Böyle bir uygulama yaşadığımız Türkiye’sine yakışmıyor olsa da eğitim kalitesi açışında verimlilik kazandırmaz aksine başta öğrencilerimiz olmak üzere velililerimizi maddi, manevi, psikolojik ve sosyolojik olarak olumsuz etkiler eğitim kalitesinin düşmesine neden olur.   Mahallemizde bulanan velilerimizin çoğunluğu tarım işçisi ve gelirleri asgari ücretin altında özel servis tutma imkânları bulunmamakta olup zorluk içinde çocuklarını okula göndermektedir. Yapılan bu yanlış uygulamadan sonra yaklaşık sayıları 200 yakın olan öğrencileri birçoğunun yaşı küçük nasıl bu tehlikeli yolda okula gidip gelecekler? Sayın yetilere soruyoruz?

Okula giden öğrencilerimiz olumsuz etkilenecek, Velililerimiz yolun tehlikeli olması ve yürüme mesafesinden çok uzak olması, belediye otobüsü güzergâhında uzak olduğu için başta kız çocukları olmak üzere tüm çocuklarını okula göndermeme kararı almışlar. Oluşabilecek en ufak bir olumsuzluğun tek sorumlusu bu uygulamayı yürürlüğe koyan yetkililerdir. Şanlıurfa’da Okulu olmayan tek Mahalle Akpınar Mahallesidir.

Mahallemizde okul olmadığını ve öğrencilerimizi mağdur olduğunu eğitim seviyelerinin düşük olduğunu bundan dolayı bazı kız çocuklarının okula gitmediğini yazılı ve sözlü olarak iletmemize rağmen hiçbir sonuç almamış bulunmaktayız.

Mahallemizde okul sorunu çözülürse hem öğrencilerimiz hem velilerimizi mağduriyet çözülmüş olacaktır. Yapılan bu yanlış kararın düzeltilmesi ve öğrencilerimizin mağduriyetinin giderilmesi gerekmektedir. Devlet mahallemizde okul yaptığı takdirde bizde maddi bağışta bulunacağız"dedi.

Urfalı Öğrenci Ve Velilerin Taşımalı Sistemin Kaldırmasını Protestosu Etti
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’daki fırıncıların sıcak ile imtihanı
Şanlıurfa’daki fırıncıların sıcak ile imtihanı
Atatürk Baraj Göletine Serinlemek İçin Giren Genç Boğuldu
Atatürk Baraj Göletine Serinlemek İçin Giren Genç Boğuldu
urfa haber urfa yazar