Advert
Advert

Başkan Bayraktar: ‘’Pamuk Fiyatları Yüzde 26’nın Üzerinde Düştü’’

Şanlıurfa’da pamuk hasadı düzenlenen programla başladı. Ziraat Odaları Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın katıldığı programa 7 ilden gelen başkanlarda çiftlere destek verdi.

Başkan Bayraktar: ‘’Pamuk Fiyatları Yüzde 26’nın Üzerinde Düştü’’
Başkan Bayraktar: ‘’Pamuk Fiyatları Yüzde 26’nın Üzerinde Düştü’’ Admin
Bu içerik 108 kez okundu.
Reklam
Şanlıufa’da ‘pamuk hasat’ sezonu başladı. Türkiye'nin önemli tarım kentlerinden biri olan Şanlıurfa'da, ‘’beyaz’’ altın olarak tabir edilen pamuğun hasat programına Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Gaziantep, Diyarbakır, Mardin, Adıyaman, Siirt, Batman ve Şırnak’tan değerli Ziraat Odası Başkanları ve Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyüpoğlu ve çiftçiler katıldı.
Çiftçilerin yaşadığı fiyatların düşük olması ve bir türlü belirlenmemesi sorununa dikkat çeken Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyüpoğlu, genel başkandan destek istedi.
 ‘’Güzel Bir Fiyat, Güzel Bir destekleme Olsun’’
Başkan Eyüpoğlu; ‘’Sayın genel başkanım mazot, ilaç, gübre, sulama girdileri bildiğiniz gibi yüzde 80 artmıştır. Üstünde sulama oda geçen seneye göre yüzde yüz artmıştır. Değerli çiftçilerimiz zaman zaman haklı olarak bizleri bazen eleştiriyorlar. Ama değerli çiftçilerim Allah sizi inandırsın elimizden ne geliyorsa gece gündüz sizler için gübreyi, ilacı nasıl aldığınızı 50-60 derecede sulama yaptığınızı çok iyi biliyoruz. İnşallah sayın genel başkanımızın sayesinde sesimiz bakanlığı da gider, kulak verir güzel bir fiyat açıklaması olsun inşallah yapar. Sayın genel başkanım ve çiftçilerimiz sizlere geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Başkanım özellikle pamuk desteklemesinin 1300 Lira olması lazım, desteklemenin biran önce verilmesi lazım’’ dedi.
 ‘’Pamuk Türk Tarımı İçin Vazgeçilmez Bir Ürün’’
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ise çiftçilerin sorunlarına değinerek şunları dile getirdi; ‘’Ülkemiz pamuğunun yaklaşık yüzde 40’ının üretildiği, tarımın ilk yapıldığı bölgelerden biri olan, “bereketli hilal” içinde yer alan Şanlıurfa’dayız. Pamuk ihracatının ülkemiz ekonomisine kazandırdığı döviz miktarı, yarattığı istihdam hacmiyle Türk tarımı için vazgeçilemez bir üründür’’ dedi.
 ‘’Ülkemizin Pamuk İhtiyacını Karşılayamıyoruz’’
1995 yılında ekim alanı 7 milyon 589 bin dekara kadar çıkan pamukta, bu alanlar 2016 yılında 4 milyon 160 bin dekara kadar gerilemişti diyen Başkan Bayraktar; ‘’daha sonra verilen desteklerin de etkisiyle yeniden artmaya başlayan ekim alanları, 2018 yılında 5 milyon 186 bin dekara yükseldi. Üretim de ekim alanlarına, verime göre değişim gösterdi. Geçen yıl ise 2 milyon 570 bin ton kütlü pamuk ürettik. Bu üretimden 977 bin ton da lif pamuk elde ettik. Yine de ülkemizin ihtiyacı olan pamuğu bir türlü karşılayamıyoruz’’ dedi.
 ‘’Çiftçiyi Bezdiren Keyfi Uygulamalardan Vazgeçilmeli’’
Çiftçileri destekleyen açıklamasında Başkan Bayraktar; Pamuk primlerinde gerekli düzenleme acilen yapılmalıdır. Prim kilogramda 80 kuruştan en az 1 lira 30 kuruşa çıkarılmalıdır. Pamuğunu satan üreticinin primi hemen ödenmelidir. Girdi fiyatları makul düzeylere çekilmelidir. Pamukta özellikle sulamada elektrik tüketimi yüksektir. Elektrikte çiftçiyi bezdiren keyfi uygulamalarından vazgeçilmelidir.
 ‘’Pamuk Ekimi Diğer Bölgelerde Azalırken, Güneydoğu’da Arttı’’
Şanlıurfa’daki pamuk üretimine değinen Başkan Bayraktar; Güneydoğu Anadolu Bölgemiz, Şanlıurfa, son yıllarda GAP’ın da devreye girmesiyle pamuk üretiminde en ön sıraya yerleşti. Bu bölgemiz, pamuk ekim alanları genişliği bakımından ilk sıradadır. Pamuk ekim alanları, 1995 yılından bu yana diğer bölgelerde azalırken, Güneydoğu Anadolu Bölgemizde yüzde 53 oranında artmıştır.
Başkan Bayraktar: ‘’Pamuk Fiyatları Yüzde 26’nın Üzerinde Düştü’’
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Biçerdöver Devrildi, 1 Ölü, 2 Yaralı
Şanlıurfa’da Biçerdöver Devrildi, 1 Ölü, 2 Yaralı
Ceylanpınar'da 60 bin hektar suyla buluştu
Ceylanpınar'da 60 bin hektar suyla buluştu
urfa haber urfa yazar