Advert
Advert

Urfa'da Roma Dönemine Ait Mozaikler Ele Geçirildi

Şanlıurfa’nın Haliliye İlçesinde İl Jandarma Komutanlığı KOM Şube Müdürlüğü tarafından bir kişiye ait evin bahçesinde hayvan figürü ve Roma yazısı ile yazılmış mozaikler ele geçirildi.

 Urfa'da Roma Dönemine Ait Mozaikler Ele Geçirildi
 Urfa'da Roma Dönemine Ait Mozaikler Ele Geçirildi Admin
Bu içerik 84 kez okundu.
Reklam

Edinilen bilgilere göre Şanlıurfa İl Jandarma Kaçakçılık ve Organize İşlerle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri yaptığı çalışmalar neticesinde Şanlıurfa’nın Haliliye İlçesine bağlı K. Mahallesinde H.Ş adlı kişiye ait bir eve baskın yaptı.

Jandarma ekipleri Kültür ve Tabiat Varlıklarına yönelik yapılan çalışmalar neticesinde yapılan incelemelerde şahsa ait evin bahçesinde, yeraltına gizlenmiş mozaik taşlardan örülmüş 2,5X2 m., ve 4X2 m. ebatlarında hayvan figürü ve Roma yazısı ile yazılmış mozaikler buldu. Ele geçirilen mozaikler Şanlıurfa İl Müze Müdürlüğü görevlilerince incelenerek, yaklaşık 1500-2000 yılı öncesi Roma dönemine ait olduğu belirlendi.

Yakalanan şahsın incelemeleri sürerken, yeraltında bulunan mozaikler Müze Müdürlüğünce koruma altına alındı.

Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığı yaptığı açıklamada; ‘’yasaların kendisine verdiği görev ve sorumluluklarının gereği olarak, Kültür ve Tabiat Varlıkları Kaçakçılığı ile mücadelede, gereken bütün önlemleri en iyi şekilde almakta, vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde yaşaması için yürütülen çalışmalar aralıksız devam etmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur’’ dedi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Açar, Zam Üç Ayda Bir Yapılsın
Açar, Zam Üç Ayda Bir Yapılsın
Karaköprü 1-0 Artvin Hopaspor
Karaköprü 1-0 Artvin Hopaspor
şanlıurfa urfa