Advert
Advert

Harran'da Buğday Ekim Hazırlığı Başladı

Şanlıurfa Tarım alanı bakımından Konya ve Ankara'dan sonra üçüncü sırada yer alıyor. Şanlıurfa'da buğday ekimi hazırlığı başladı.

Harran'da Buğday Ekim Hazırlığı Başladı
Harran'da Buğday Ekim Hazırlığı Başladı Admin
Bu içerik 81 kez okundu.
Reklam
Tarım alanı bakımından Konya ve Ankara'dan sonra üçüncü sırada yer alan Şanlıurfa'da, ülkedeki pamuk üretiminin yüzde 43'ü, buğdayın yüzde 8'i, mercimeğin yüzde 36'sı ve arpanın ise yüzde 11'i üretiliyor.
Türkiye'nin tahıl üretim merkezlerinin başında gelen Şanlıurfa'da çiftçiler, hafta içinde etkili olan yağışlarla birlikte yumuşayan ve nemlenen arazilerini ekmek için hazırlıklara başladı.
Sağlık mahallesinde buğday ekiminin başladığını belirten Çiftçiler, "Erken ekimler, yüksek toprak sıcaklığından dolayı tohumun çimlenememesine veya çimlendikten sonra yetersiz nem nedeniyle çimlerin kurumasına neden olur. Geç ekimde ise tohum kışa girmeden çimlenmez veya yetersiz çimlenenler kışa cılız girer, soğuklardan zarar görür, Sulu tarım yapılmayan alanlarda doğal yağışların düzenli düşmesi verim açısından çok önemlidir. Bundan sonraki dönemlerde, ekilen bitkilerinin gelişimi, düşecek yağışlara bağlıdır. İnşallah kış ve ilkbahar mevsimlerinde düşecek yağışlar çiftçilerimizin yüzünü güldürür ve güzel verim elde ederler." şeklinde konuştular.
Şanlıurfa'da Buğday Ekim Hazırlığı Başladı
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Biçerdöver Devrildi, 1 Ölü, 2 Yaralı
Şanlıurfa’da Biçerdöver Devrildi, 1 Ölü, 2 Yaralı
Ceylanpınar'da 60 bin hektar suyla buluştu
Ceylanpınar'da 60 bin hektar suyla buluştu
urfa haber urfa yazar