Advert
Advert

1 Aralık'ta Kış Lastiği Zorunlu!

Şanlıurfa'da Kış mevsimin yaklaşmasıyla il dışına seyahat eden sürüceler kış lastiği takma telaşı başladı. Sürücüler 1 Aralık'ta başlayacak uygulama için lastikçilerin yolunu tuttu.

1 Aralık'ta Kış Lastiği Zorunlu!
1 Aralık'ta Kış Lastiği Zorunlu! Admin
Bu içerik 245 kez okundu.
Reklam

Şanlıurfa'da bir çok firmada çalışan ve sürekli il dışına seyahat eden sürücüler lastikçilerin yolunu tuttu. 1 Aralık'ta kış lastiği takma zorunluğu başlıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012'de yürürlüğe giren "Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik"e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek.  Kurala uymayan araçların işletmecilerine 625 lira ceza uygulanacak.

İl dışına seyahat eden sürücüler lastikçilerde kış lastiği taktırmaya başladı. Fazla kar'ın yağmadığı Şanlıurfa'da kar lastiği takam oranı fazla olmadığını belirten Lastikçi esnafı,  Genelde il dışına seyahat eden sürücüler kış lastiği taktığını kent genelinde trafiğe çıkan sürücülerin takmadığını belirtiler.

1 Aralık 2017 tarihinde başlayacak olan kış lastiği uygulaması 4 aylık bir süreyi kapsıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, hususi tescilli taşıtlarda kış lastiği takma zorunluluğu olmadığı belirtilerek, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarınsa kış lastiği kullanma zorunluluğu olduğu bildirildi. Yaptığı resmi açıklama ile bunu vatandaşlara duyurdu. Lastik ebatına göre fiyatlar değişiyor. Ancak otomobillerde çoğunlukla kullanılan 16 ve 17” jantlar için kış lastiği fiyatları ortalama 250 TL ile 400 TL arasında değişiyor. Jant boyutu büyüdükçe fiyatlarda büyüyor. Mesela 19” bir jant için alabileceğiniz ortalama bir kış lastiğinin tanesi 1.000 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Sürücüler için lastikçilerin yolunu tuttu
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’daki fırıncıların sıcak ile imtihanı
Şanlıurfa’daki fırıncıların sıcak ile imtihanı
Atatürk Baraj Göletine Serinlemek İçin Giren Genç Boğuldu
Atatürk Baraj Göletine Serinlemek İçin Giren Genç Boğuldu
urfa haber urfa yazar