Advert
Advert

Eyyübiye’ye 3 Müjde Birden!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi temaslarda bulunmak üzere geldiği Şanlıurfa'da GAP Tarımsal Eğitim Merkezi'nde il değerlendirme toplantısına katıldı. Kurum,"Yeşildirek mahallesinde kentsel dönüşüm kapsamında 294 adet konut 26 adet dükkanın OCAK 2020 yılı içersinde ihale edeceğiz Yeşildirek'deki vatandaşlarımızda bu konutlardan anlaşmak suretiyle kentsel dönüşümü etaplar halinde yapılacaktır"dedi.

Eyyübiye’ye 3 Müjde Birden!
Eyyübiye’ye 3 Müjde Birden! Admin
Bu içerik 120 kez okundu.
Reklam
Haberin videosu için tıklayın!
Toplantıya AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Zemzem Gülender Açanal, Mehmet Ali Cevheri, İbrahim Halil Yıldız, Ahmet Akay, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, TOKİ Başkanı Ömer Bulut ve ilçe belediye başkanları ile kurum amirleri katıldı.
Toplantı sonunda gazetecilere açıklama yapan Kurum, Şanlıurfa'da başlatılan projeleri görüşmek ve yeni çalışmaları başlatmak için kentteki yöneticilerle bir araya geldiklerini ifade ederek, şehrin sorunlarının kısa sürede çözüme kavuşması noktasında çalışma yaptıklarını söyledi.
Yeşildirek Kentsel Dönüşüm Ocak'ta Başlıyor
Kentsel dönüşüm konusunda konuşan Kurum,"Yeşildirek mahallesinde kentsel dönüşüm kapsamında 294 adet konut 26 adet dükkanın OCAK 2020 yılı içersinde ihale edeceğiz Yeşildirek'deki vatandaşlarımızda bu konutlardan anlaşmak suretiyle kentsel dönüşümü etaplar halinde  yapılacaktır"dedi.
Eyyübiye’ye 3 Müjde Birden!
Eyyübiye ilçesine müjdeyi veren Bakan kurum; Eyyübiye Belediyesine 44 dönüme ilaveten 150 dönüm daha Millet Bahçesi için tahsis edildi. Millet Turizm yolu projesi için de hibeyi onaylandı.
Bakan kurum Eyüp Peygamber caddesine alternatif yol yapılacağını duyurdu.Çevre ve şehircilik bakanı Murat Kurum son olarak da tapu sorununu çözüleceğini söyledi.
Arnavutluk'a yapılacak olan 500 konut 
Kurum, "Amacımız deprem riski altındaki Arnavutluk'taki vatandaşların talepleri doğrultusunda binaların deprem riski tespitini yapmak. Diğer taraftan da hasar tespit noktasında tabi biz yıllık ortalama 23 bin deprem yaşayan ülke olarak bu konuda oldukça tecrübeliyiz. Ekibimiz hemen hasar tespit çalışmalarını Arnavutluk'ta başlatacak, dost kardeş ülke Arnavutluk'ta bu tespit çalışmasını yapıp yine binaların risk durumunu Arnavutluklu vatandaşlarımıza hizmet etmek amacıyla kurmuş olduğumuz ekip bu çalışmayı yapacak.  Cumhurbaşkanımızın dün açıklamış olduğu bize vermiş olduğu talimatlar çerçevesinde dost kardeş ülke Arnavutluk'a 500 tane konut yapıyoruz, hak sahibi burada depremde zarar görmüş vatandaşlara bu konutları en kısa sürede yapıp Toplu Konut İdaresi Başkanlığı aracılığıyla teslimlerini gerçekleştireceğiz. Oranın mimarisine özgün, oradaki vatandaşlara hizmet verecek ve ekonomisine baktığınızda, milli gelirine baktığınızda milli gelirine oranla en fazla yardım yapan ülke konumunu Türkiye olarak sürdürmeye devam edeceğiz. Nerede bir mazlum olsa nerede yardıma ihtiyacı olan bir ülke olsa, insani bir dram olsa sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde elimizi uzatıyoruz uzatmaya gayret gösteriyoruz. Bundan sonra da anlı anlayışta yardım ihtiyacı olan tüm ülkelere yardım edeceğimizi, üzerimize düşen vazifeleri yerine getireceğimizi ifade etmek isterim." dedi. 
Başka bir gazetecinin kentte yaşayan Suriyeli sayısının fazla olduğunu ve Belediyelerin İller Bankası'ndan aldıkları yardımlara ilişkin bu konuda bir değişiklik yapılmasının gündemde olup olmadığı sorusuna, Bakan Kurum AK Parti döneminde Şanlıurfa'ya 45 milyar liralık yatırım yaptıklarını ve bunların devam ettiğini söyledi.
Büyükşehir yasasıyla ilgili belediyelerden talepler aldıklarını aktaran Kurum, yönetmelikteki değişikliklere ilişkin çalışmaları sürdürdüklerini bunun tamamlanmasının ardından belediyelerle paylaşacaklarını ifade etti.
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Düğün yapacaklar  imitasyona yöneldi
Düğün yapacaklar imitasyona yöneldi
Sağlık Bakanlığı, Hareketi Geçti, Urfa'ya Doktor Gönderiliyor
Sağlık Bakanlığı, Hareketi Geçti, Urfa'ya Doktor Gönderiliyor
urfa haber urfa yazar