Advert
Advert

El Ve Ayakların Çok Üşümesine Dikkat!

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü Anabilim Dalı Başkanı Dr.Öğr.Üyesi. Serap Sarıhan son zamanlarda sık görülmeye başlayan Raynaud hastalığı hakkında bilgi verdi.

El Ve Ayakların Çok Üşümesine Dikkat!
El Ve Ayakların Çok Üşümesine Dikkat! Admin
Bu içerik 1537 kez okundu.
Reklam

Son zamanlarda sık görülmeye başlayan Raynaud hastalığı hakkında açıklamalarda bulunan  Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü Anabilim Dalı Başkanı Dr.Öğr.Üyesi. Serap Sarıhan, genellikle soğuk havaya maruz kalan kişilerde görülebileceğine dikkat çekti.

Dr.Öğr.Üyesi. Sarıhan Raynaud hastalığı ile ilgili yaptığı açıklamada; ''soğuk maruziyeti sonrası oluşan abartılı vasküler yanıttır. Hastalık ençok el ve ayak parmaklarında görülür, kulak ve burunda etkilenebilir. Soğukta kalma, stresli duygu-durum veya korku sonrası; deride önce soğukluk, solukluk, daha sonra morarma ve şişme olur, ağrılı vardır, uyuşma, iğnelenme hissedilir. Cilt ısıtıldığında 15-20 dakika da tekrar eski rengine geri döner, semptomlar geriler. Kadınlarda daha fazla rastlanan bu hastalık; 15 ila 30 yaşları arasında bir başlar. Sistemik Skleroz, Sistemik Lupus Eritematozus, Karışık Bağ Dokusu Hastalığı, Sjögren Sendromu Ve Dermatomiyozit / Polimiyozit gibi Otoimmün Romatizmal  Hastalıklar gibi ciddi hastalıklar ile beraber olabildiği gibi ileri yaşlarda gelişecek hipertansiyon, ateroskleroz, kardiyovasküler hastalık ve diabetes mellitus’un haberci olabilir'' ifadelerini kullandı.

Doktor Sarıhan raynaud hastalığı olma olasılığı olan insanların kendisine bu soruları sorduğu zaman evet yanıtını alıyorsa doktoruna başvurması gerektiğine dikkat çekti.

-Parmaklarınız alışılmadık derecede soğuğa duyarlı mı?

-Parmaklarınız soğuk havaya maruz kaldıklarında renk değiştiriyor mu?

-Parmaklarınız beyaz, mavi veya her ikisine birden mi dönüyor?

Dr.Öğr.Üyesi. Sarıhan; ''tüm vücudunuzu sıcak tutun ve soğuk esintilerden veya soğuk yerlerden kaçının. Ellerinizde soğukluk, solukluk, morarma ve şişme olduysa; ellerinizi ılık suyla yıkayın veya koltuk altı gibi sıcak yerlere koyun. Eldiven, şapka ve atkı kullanın. Sigara içmeyin. Rahatlayın ve stresten uzak durun. Harran Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Dr.Öğr.Üys. Ahmet Güzelçiçek, Raynaud hastalığı ile ilgili hastanemizde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümüne hastalarımız başvurabilirler'' dedi.

Dr.Öğr.Üyesi. Serap Sarıhan Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü El Ve Ayakların Çok Üşümesine Dikkat!
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa'da 4 yaşındaki çocuğun talihsiz ölümü
Şanlıurfa'da 4 yaşındaki çocuğun talihsiz ölümü
Kelaynaklar turistlerin ilgi odağı oldu
Kelaynaklar turistlerin ilgi odağı oldu
urfa haber urfa yazar