Advert
Advert

Dicle Elektrik’ten kayıt dışı tüketime karşı teknoloji hamlesi

Dicle Elektrik, abonelerine daha kaliteli, güvenli ve kesintisiz enerji verebilmek için milyonlarca liralık yatırım yaparak dağıtım bölgesinde iletim hatlarının büyük bir kısmını yeraltına alırken, kayıt dışı tüketimi önlemek için teknolojinin tüm imkanlarından azami ölçüde yararlanıyor. Bu çerçevede uydu, drone, termal kameralardan yararlanan enerji şirketi, yeraltı kablolarına olası müdahaleleri ise güç kablosu test cihazları ile belirliyor. Bu yöntemle son olarak Şırnak’ın Cizre ilçesinde yeraltı elektrik kablosundan çekilen kaçak bir hat tespit edildi.

Dicle Elektrik’ten kayıt dışı tüketime karşı teknoloji hamlesi
Dicle Elektrik’ten kayıt dışı tüketime karşı teknoloji hamlesi Admin
Bu içerik 115 kez okundu.
Reklam

Özelleştirme döneminde resmi rakamlara göre yüzde 75’in üzerinde seyreden kayıt dışı tüketimi azaltmak, bunu yaparken de abonelerine daha kaliteli ve kesintisiz enerji sunmak amacıyla bu güne kadar 2.6 milyar liralık yatırım yapan Dicle Elektrik, il ve ilçe merkezlerinde havai hatların büyük kısmını yeraltına aldı. Sektördeki ilk Ar-Ge merkezini kuran Dicle Elektrik, burada ürettiği teknolojileri hem enerji kalitesini artırmak, hem de kayıt dışı tüketimi önlemek için sahada uygulamaya koydu. Bölgenin en ciddi sorunlarından olan kayıt dışı tüketimi her alanda önlemek için ise zaman zaman uydular ve insansız hava araçları ve HV darbe gerilimi özelliğine sahip güç kablosu test cihazlarından yararlandı.

 

Yeraltında kaçak hat tespit edildi

 

Dicle Elektrik iletim hatlarının yeraltına alındığı yerlerde, buna rağmen gerçekleşen olası harici müdahaleleri teknolojinin son ürünlerinden HV darbe gerili özellikli güç kablosu test cihazı ile önlemeyi başardı. Yeraltı kablolarında oluşan arızaları gidermekte de kullanılan bu cihaz sayesinde son olarak Şırnak’ın Cizre ilçesinde yeraltı kablosundan yakındaki konuta çekilen kayıt dışı bir hattın varlığı tespit edildi.

İlçenin Dicle mahallesine bağlı Yaprak sokakta yaşanan arızayı gidermek için çalışan ekipler, bu araçla yaptıkları inceleme sonunda yeraltı kablosunda olağandışılık olduğunu belirledi. Bunun üzerine burada iş makinesi ile yapılan kazıda, dağıtım panosuna giden ana kabloya harici kaçak bir hat bağlandığı ve bu hattın da yakındaki işyerinin içerisinden bir konuta gittiği belirlendi.

 

Suç duyurusunda bulunulacak

 

Harici hattı ana hattan ayırarak, gerekli onarımı yapan Dicle Elektrik Arıza Onarım ve Bakım (AOB) ekipleri, daha sonra kazı alanını kapattı ve mahalleye yeniden enerji verdi. Ekipler, gerekli inceleme ve tespitlerini yaptıktan sonra yeraltı kablosundan kayıt dışı enerji kullanan konut sahibi hakkında gerekli cezai işlemler yaparken, şirket tarafından bahse konu kişi hakkında adli mercilere de suç duyurusunda bulunulacağı bildirildi.

 

Teknolojiden kaçmak imkansız

 

Dicle Elektrik yetkilileri, dağıtım bölgesinde teknolojinin ağırlıklı olarak kullanıldığı milyarlarca liralık yatırım yaparak enerji kalitesini artırdıklarını belirterek, ‘’Bu sayede kayıt dışı tüketim de 6 yılın sonunda yüzde 54.9’a kadar geriledi. Kayıt dışı tüketim enerji kalitesi ve arz güvenliği açısından da ciddi bir tehdit bu sebeple kayıt dışını makul düzeye çekmek için şirketimiz, teknolojik imkanlardan azami düzeyde yararlanıyor. Artık teknolojiden kaçmak neredeyse imkansız hale geldi. Tarımsal alanların da bulunduğu kırsalda uydulardan ve insansız hava araçlarından, şehir merkezlerinde ise termal kameralar ve HV darbe gerilimi özelliği olan son teknolojiyle donatılmış güç kablosu test cihazlarından yararlanıyoruz. Artık yeraltına olsun yer üstünde olsun tüm kayıt dışı müdahaleleri belirleme imkanına sahip bulunuyoruz. Bu sebeple cezai müeyyideleri de bulunan bu yollara artık kimsenin başvurmaması gerektiğini hatırlatıyoruz’’ dediler.

Dicle Elektrik’ten kayıt dışı tüketime karşı teknoloji hamlesi
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atatürk Baraj Göletine Serinlemek İçin Giren Genç Boğuldu
Atatürk Baraj Göletine Serinlemek İçin Giren Genç Boğuldu
Düğün yapacaklar  imitasyona yöneldi
Düğün yapacaklar imitasyona yöneldi
urfa haber urfa yazar