Advert
Advert

Şanlıurfa’nın son kalaycı ustası

Her yıl talebin düştüğü bakır kalaycılığına, sipariş dönemi ise yoğunluk oluyor. Geçtiğimiz yıllarda yaklaşık 100 esnafın çalıştığı Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde eyer alan Tarihi Çarşısı'nda, şimdilerde ise bu işi sadece bir kaç kişi yapıyor.

Şanlıurfa’nın son kalaycı ustası
Şanlıurfa’nın son kalaycı ustası Admin
Bu içerik 112 kez okundu.
Reklam
Haberin videosu için tıklayın!
Şanlıurfa’da 40 yıllık son kalaycı ustası Ömer Yanyaş mesleğin unutulmaya yüz tuttuğunu, ilgisizliğin devam etmesi halinde bir sonraki neslin kalaycılığın ne olduğunu bilmeyeceğini söyledi.
Meslek Teknolojiye Yenik Düştü
Yanyaç, daha önce sayıları 40 olan kalaycının şimdilerde 3 dükkan kaldığını ifade ederek atadan kalma mesleğin teknolojiye yenik düştüğünü belirtti. Mesleklerinin her geçen gün tükenme noktasına geldiğini belirten Yanyaç, "1960'lı yıllardan sonra alüminyum alaşımlı paslanmaz mutfak gereçleri ortaya çıktı ve kalaycılık mesleğine olan ilgi o günden günümüze düşüşe geçerek şimdilerde tükenme noktasına geldi" dedi.
Bakır Kapta Pişen Yemek Tadı Başka Olur
Ömer Yanyaç,"Eskiye göre şimdi işler hiç yok şimdi kimse bakır kaplar kullanmıyor. Kimse ne bakır nede tencere kullanıyor. Herkes kroma dönmüş bundan dolayı da hastalıklar çoğalmış halbuki bakır kullansalar hastalık olmaz bakır bir kapta pişen yemeğin tadı diğerlerine göre çok farklıdır. Bakır kaplarda bir hafta bir yemek kalsa hiç bozulmaz. Bir krom kaba koyduğun zaman iki günde o yemek bozulur. Bakır her zaman daha sağlıklıdır. Bazı restoranlar birer kap getirip kalaylıyorlar. Başkada kimse kullanmıyor"dedi.
Bakır Eşyanın Yerini Krom, Çelik Ve Alüminyum Alaşımlı Mutfak Ürünleri Aldı
Gelişen teknoloji ile birlikte, bakır eşyanın yerini krom, çelik ve alüminyum alaşımlı mutfak ürünlerinin aldığını ifade eden Yanyaç,, bakırın insan sağlığı açısından çok önemli olduğunu ifade ederek, "Bakır insan için sağlıklı. Bunda su içmek lezzetli. Bakırda pişen bir yemeğin tadına doymazsın. Eskiden Urfa'da çok bağ bahçe vardı. Geceye kadar çalışırlardı. Şimdi onlar kalktı, millet bakıra dönüş yapıyor. İstanbul, Bursa, Ankara lokantalara gitmişiz, millete bakır serviste geliyor. Bakır oldu mu temiz ama alüminyum, çelik yaparsan kansere birebir. Bunu kullanırsan 1 sene gider, başka yerde 10 gün sürmez. Bizim kullandığımız dışarıdan geliyor, Türkiye'de onu bulamazlar" diye konuştu
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’ya İzinsiz Giriş Çıkış Yapılamıyor
Şanlıurfa’ya İzinsiz Giriş Çıkış Yapılamıyor
Mevsimlik işçilerin izin kuyruğu
Mevsimlik işçilerin izin kuyruğu
şanlıurfa urfa