Advert
Advert

Müslüm Gürses Adının Verildiği Müzede Anıldı

Arabesk müziğinin efsane isimlerinden "Müslüm Baba" diye anılan sanatçı Müslüm Gürses, vefatının 7. yılında memleketi Şanlıurfa'da, kendi adını taşıyan müzede sevenleri tarafından yad ediliyor. Gürses müzesini yılda 40 bin kişi ziyaret ediyor.

Müslüm Gürses Adının Verildiği Müzede Anıldı
Müslüm Gürses Adının Verildiği Müzede Anıldı Admin
Bu içerik 125 kez okundu.
Reklam
Haberin videosu için tıklayın!
3 Mart 2013 yılında tedavi gördüğü hastanede vefat eden Şanlıurfalı sanatçı Müslüm Gürses'in hayranları, ölümünün beşinci yıl dönümünde adının verildiği Atatürk Mahallesi’nde bulunan Müslüm Gürses Müzesi’ne akın etti. Gürses'in adını taşıyan müzeyi dolaşan hayranları, sanatçının okunan parçaları eşliğinde sanat yaşamı boyunca sahnede giymiş olduğu kostümleri, müzik aletleri, plak, kaset ve fotoğraf aksesuarlarını yakından inceledi. Hayranları ayrıca müzede bulunan Gürses'in balmumundan yapılmış olan heykeli önünde de bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.
Müze sorumlusu Zeynep Yılmaz," Sesinin rengiyle kendine has yorumuyla milyonların gönlünde yer bulmuş, Urfalı sanatçı merhum Müslüm Gürses ölüm yıl döneminde anılıyor. Ne mutlu bizlerde her yıl olduğu gibi müzenin kapısını ziyaretçilere açtık. 7'den 77'ye her kesimden ziyaretçilerimiz var. özellikle ölüm yıl dönümünde yoğunluk oluyor. Ziyaretçilerimiz geliyorlar, duygulanıyorlar duygularını dile getiriyorlar, ruhuna bir Fatiha okuyorlar Müslüm Gürses'i yad ediyorlar Müslüm Gürses bu topraklarda beslenmiş Türkiye mal olmuş büyük ender sanatçılardan birisidir. Özellikle müziğe katmış olduğu has yorumuyla  müzikte çok önemli bir yer edinmiştir. Yıl içersinde büyük bir ziyaretçi geliyor Avrupa'dan gelen ziyaretçiler var. Küçük yaşta gelen ziyaretçiler var,  yılda 30-40 bin seyircimiz müzeye geliyor"dedi.
Ziyaretçiler, müzeyi Gürses'in seslendirdiği eserler eşliğinde gezme imkanı buluyor.
Müslüm Gürses Kimdir?
Gerçek adı Müslüm Akbaş olan Müslüm Gürses, 7 Mayıs 1953'te Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinin Fıstıközü köyünde Mehmet ve Emine Akbaş çiftinin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. Bir erkek ve bir kız kardeşi daha olan Müslüm Gürses'in ailesi, bir süre sonra Adana'ya göç etti.
İlkokuldan sonra eğitime devam edemeyen Gürses, terzilik öğrenmesini isteyen babasının karşı çıkmasına rağmen 15 yaşındayken Adana'da bir aile çay bahçesinde düzenlenen ses yarışmasına katılarak, birinci oldu. Müslüm Gürses, Halk Eğitim Merkezi'nde müzik derslerine katıldı. Müslüm Gürses, aile çay bahçelerinin yanı sıra Adana'da pavyonlarda sahne aldı
Müslüm Gürses'in annesi Emine Akbaş ile kardeşi Ahmet Akbaş'ı toprağa verdi. Öldürülen annesinin katili babası Mehmet Akbaş'tı. Müslüm Gürses, cezaevine giren babasıyla bir daha görüşmedi.
Müslüm Gürses'in, sinema oyuncusu Muhterem Nur ile birlikteliği, kendisi için dönüm noktası oldu. 1982 yılında Adana turnesinde ilk tanışmalarında,"Sahneye ilk kim çıkacak" kavgası eden çiftin yolları, bir daha ayrılmadı.
Gerçek adı Müslüm Akbaş olan 1953 Şanlıurfa doğumlu sanatçı, 3 Mart 2013'te 60 yaşındayken hayatını kaybetti. Sanatçının anısını yaşatmak için 1 Ekim 2013'te memleketi Şanlıurfa'da Müslüm Gürses Müzik ve Sanat Müzesi açıldı.
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mevsimlik işçilerin izin kuyruğu
Mevsimlik işçilerin izin kuyruğu
Halfeti'de Ters Lale Mevsimi
Halfeti'de Ters Lale Mevsimi
şanlıurfa urfa