Advert
Advert

Halfeti daha da sessiz

Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesince "sakin şehir" ağına dahil edilen Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin incisi Halfeti, koronavirüs nedeniyle daha da sessizliğe büründü.

Halfeti daha da sessiz
Halfeti daha da sessiz Admin
Bu içerik 77 kez okundu.
Reklam

Birecik Barajı'nın yapımı sırasında bir bölümü sular altında kalan, sakin ve huzur veren özelliğiyle 2013 yılında "sakin şehir" ağına dahil edilen Halfeti, koronavirüs nedeniyle daha da sessizliğe büründü.

Tarihi taş evleri ve doğal güzelliği ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin, "saklı cenneti" olarak da adlandırılan ilçe, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında turistlerin ilgi odağı oluyor. İlçeye gelen ziyaretçiler, büyük bölümü sular altında kalan "batık kenti" tekne ile gezip, birçok medeniyete ev sahipliği yapan Rumkale'yi görme fırsatı buluyor.

İlçede su altında kalan caminin minaresi ve terk edilmiş eski yapıların bulunduğu Savaşan Mahallesi de ziyaret edilen mekanların başında geliyor. Bir kısmı su altında kalan Ulu Cami'yi gezen ziyaretçiler, dünyada sadece ilçede yetişen "Karagül" bitkisini de görebiliyor.Bu özellikleri sayesinde turizm döneminde yerli ile yabancı turistlerin yanı sıra gurbetçilerin de etkisiyle nüfusu büyük oranda artan "sakin şehir", koronavirüs nedeniyle adeta yalnızları oynuyor. Sokaklarında neredeyse kimsenin görünmediği sakin şehre tam sessizliğe büründü.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Halfeti'de Ters Lale Mevsimi
Halfeti'de Ters Lale Mevsimi
Urfalı Terzi Esnaf Komşularına Ve Vatandaşlara Ücretsiz Dağıtıyor
Urfalı Terzi Esnaf Komşularına Ve Vatandaşlara Ücretsiz Dağıtıyor
şanlıurfa urfa