Advert
Advert

Urfa’da fide ekimi başladı

Şanlıurfa'nın Harran ovasında yaz dönemi sebzelerinin tohum ve fide ekimine başlandı. Toprakla buluşan domates, patlıcan ve biber fideleri hasat mevsiminde Kentin sebze ihtiyacını karşılayacak.

Urfa’da fide ekimi başladı
Urfa’da fide ekimi başladı Admin
Bu içerik 44 kez okundu.
Reklam

Harran ovasında pamuk ekimiyle birlikte , sebze fidesi yol kenarlarında satışa başladı. Pamuk ekimiyle birlikte çiftçiler tarla  bahçelerine ekmek için aldıkları domates, patlıcan, biber ve karpuz fidesi satışa sunuldu.

Çiftçiler, havaların ısınmaya başlamasını fırsat bilerek, soğuğa dayanıklı fideler yerine sıcaklığı seven biber, patlıcan, domates, karpuz ve kavun fidesi ekiyor. Havaların ısınmasından önce sipariş verilen fideler, haşerelere karşı korunmak amacıyla ilaçlı suya batırıldıktan sonra ekiliyor. Ekimin hemen ardından damlama sulama ile fideler sulanıyor.

Bahar aylarıyla birlikte bahçelerinde domates biber başta olmak üzere sebze ve meyve yetiştirmek isteyenlerin fide almaya başlaması ile birlikte satışlar başladı. Harran yol güzergahında yıllardır meyve, sebze ve fide işiyle uğraşan Esnaflar özellikle domates, biber, patlıcan ve karpuz fidesi satışını yaptıklarını ifade ederek, “Bu iş bilgi, emek, zahmet ve sabır isteyen bir iştir. Bu işe Mart ayında başlıyoruz. Harranlı çiftçiler fidelere yoğun ilgi gösterdiğini görüyoruz. Çiftçiler genellikle bahçelerinde domates, biber, patlıcan ve karpuz yetiştirmek için şitiller alıyor ve ekimlerini yapıyorlar.Fidelerimiz tamamen organik olup hepsi doğal ortamda yetiştirilmektedir. çiftçilerimiz bu konuda tereddütlerinin olmaması gerekir.” dedi.

Urfa’da fide ekimi başladı
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ceylanpınar’da anız yangını
Ceylanpınar’da anız yangını
Suriye Sınırda Yangın
Suriye Sınırda Yangın
urfa haber urfa yazar