Advert
Advert

Şanlıurfa'nın bayram klasiği

Şanlıurfa'da adeta gelenek haline gelen, bayramların olmazsa olmaz lezzeti külünçe, bu bayram da sofraları süslüyor.

Şanlıurfa'nın bayram klasiği
Şanlıurfa'nın bayram klasiği Admin
Bu içerik 39 kez okundu.
Reklam
Sadece tatlı olarak değil, kimi zaman tuzlu ve susamlı çeşitleriyle de özellikle Şanlıurfa'da pek çok vatandaşın gözdesi külünçe, bayramlarda gelen konuklara çayın yanında ikram ediliyor
Kimilerinin evde yapmayı tercih ettiği  külünçeleri kimileri de hazır satan fırınlardan almayı tercih ediyor. Evde külünçe yapmak için kolları sıvayan Urfalı kadınlar ile fırınlar arasında adeta bir külünçe yapmakta rekabet yaşıyor.
Şanlıurfa yöresinde Ramazan ayının son haftası yapımına başlanan külünçe, yüzyıllardır bayram kutlamasına gelen misafire ikram edilir. Şeker ve çayın yanında ikram edilen külünçenin tarihten bu yana Şanlıurfa için ayrı bir yeri var.
Külünçe yapımı Urfalı kadınlar için adeta bir dayanışma örneğidir. Kadınlar külünçeyi yaparken komşularla birlikte yaparlar ancak günümüzde buna rastlamak pek mümkün olmuyor.
Kadınların elinden çıkan külünçe artık kadınlardan eskisi gibi ilgi görmüyor. Yapımı zor ve zahmetli olduğu için kadınlar külünçe yapmaya pek yaklaşmıyor. Bu yüzden külünçe yapımı da evden fabrikasyona geçti.
Şanlıurfa’da somun ekmek yapan fırınlar Ramazan ayının son günlerinde külünçe için kolları sıvıyor. Urfalı fırıncılar ürettikleri külünçeleri kilo bazlı olarak tüketicilere sunuyor.
Şanlıurfa'nın bayram klasiği
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Biçerdöver Devrildi, 1 Ölü, 2 Yaralı
Şanlıurfa’da Biçerdöver Devrildi, 1 Ölü, 2 Yaralı
Ceylanpınar'da 60 bin hektar suyla buluştu
Ceylanpınar'da 60 bin hektar suyla buluştu
urfa haber urfa yazar