Advert
Advert

Sağlık Bakanlığı, Hareketi Geçti, Urfa'ya Doktor Gönderiliyor

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan tek gastroenteroloji uzmanın da tayin istemesiyle beraber Bin 650 çölyak hastası mağdur olmuştu. Haberimiz üzerine Urfa vekilleri Ahmet Eşref Fakıbaba ve Zemzem Gülender Açanal harekete geçti.

Sağlık Bakanlığı, Hareketi Geçti, Urfa'ya Doktor Gönderiliyor
Sağlık Bakanlığı, Hareketi Geçti, Urfa'ya Doktor Gönderiliyor Admin
Bu içerik 98 kez okundu.
Reklam

Türkiye'nin 8'nci büyük şehri olan Şanlıurfa’da çocuk gastroenteroloji doktoru yoktu. Bölümünün tek doktoru olan ve Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan doktorun da tayin istemesiyle Bin 650 çölyak hastası mağdur olmuştu.

Şanlıurfa Çölyak dernek Başkanı Hasan Doğan ile yaptığımız görüşmeler de sorunları gündeme taşıdık. “Şanlıurfa'da bin 650 hastası var ama doktoru yok” başlıklı haberimiz ile birlikte Ankara harekete geçti.

Edinilen bilgilere göre hastaların mağduriyetini önlemek için Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba ve Zemzem Gülender Açanal Ankara’da harekete geçerek bakanlığa iletti.

Sağlık Bakanlığı ile görüşen vekiller Şanlıurfa’ya 3 gastroenteroloji uzmanı sözü aldı. Çölyak Dernek Başkanı Hasan Doğan ile görüşülerek müjde verildi. Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesine 1 çocuk gastroenteroloji ve Harran Eğitim ve Araştırma Hastanesine 1 çocuk gastroenteroloji ayıca bir yetişkin gastroenteroloji doktoru gönderileceği bilgisi ulaştı.

Başkan Doğan konu ile ilgili; “Bin 650 çölyak hastası ile doktor eksikliği yaşıyorduk. Bunu dile getirmemizle birlikte sağ olsunlar vekillerimiz Ahmet Eşref Fakıbaba ve Zemzem Gülender Açanal harekete geçti. Sağlık Bakanımıza ileterek anında çözümü için söz aldılar. Öncelikle sorunumuzu dile getirerek bizlere destek olan urfaahberler.com ailesine ve vekillerimize sesimizi duydukları için çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak hastalığı (ya da Glüten Enteropatisi): bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Küçük çocuklarda kusma, ishal, karın şişliği, iştahsızlık, kilo alamama ve boy uzamasında yavaşlama gibi tipik belirtilerle ortaya çıkabileceği gibi daha ileri yaşlarda sadece kansızlık, boy kısalığı, kemik zayıflığı ve nedeni bilinemeyen karaciğer hastalığı gibi çok değişik belirtilerle de kendini gösterir. Çölyak hastası olan kişiler buğdayda arpada çavdarda ve kesin olmamakla birlikte, yulafta bulunan ve glüten olarak adlandırılan bir proteine tahammül edememektedir. Çölyaklı hastalar glüten içeren yiyecekler yediklerinde, onların bağışıklık sistemleri bunu ince bağırsaklara zarar vererek yanıtlar. Özellikle çok küçük ve parmak şekline benzeyen villus olarak adlandırılan ince bağırsaktaki emilimi sağlayan yapılar kaybolur (düzleşir ve görevini yapamaz hale gelir.) Yiyeceklerdeki besinler bu villuslardan geçerek kan dolaşımı içine emilirler. Villuslar olmadan kişi; ne kadar yiyecek yerse yesin; beslenemez.

Sağlık Bakanlığı Hareketi Geçti Urfa'ya Doktor Gönderiliyor
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Urfa emniyetinde büyük operasyon
Urfa emniyetinde büyük operasyon
Birecik'te elektrik akımına kapılan kadın öldü
Birecik'te elektrik akımına kapılan kadın öldü
urfa haber urfa yazar