Advert
Advert

Şanlıurfa'da 15 Temmuz demokrasi ve milli birlik günü kutlandı

Şanlıurfa'da, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, 4'üncü yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. Arkeoloji Müzesi önündeki 15 Temmuz'da şehit olan Şanlıurfalı şehitler Mustafa Direkli, Ümit Yolcu, Mehmet Şefik Şefkaltioğlu, İbrahim Halil Yıldırım ve Suat Aloğlu'nun biyografileri okundu

Şanlıurfa'da 15 Temmuz demokrasi ve milli birlik günü kutlandı
Şanlıurfa'da 15 Temmuz demokrasi ve milli birlik günü kutlandı Admin
Bu içerik 239 kez okundu.
Reklam

Program ilk olarak Arkeoloji Müzesi'nin önünde15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle 15 Temmuz konulu resim sergisi açıldı.

Arkeoloji Müzesi'nin önünde gerçekleştirilen etkinliğe Vali Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, 20'nci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Oktay Ağbuga, Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve gaziler katıldı.

Resim sergisinin ardında maske takılarak ve mesafeli bir şekilde toplu akşam namazı kılındı. Şehitler için saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. İstiklal Marşı sonrası Kuran tilaveti ile başlayan programda daha sonra Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki tiyatro grubu darbe girişimi gecesi yaşananların konu edindiği tiyatro gösterisi düzenledi.  

Darbe girişimi ile ilgili belgesel gösteriminin ardından  akademisyenler darbe konulu konuşma yaparken öğrenciler de şiirler okudu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ulusala sesleniş konuşması da alana kurulan dev ekranlarda izlendi.

Vali Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli ve siyasi partilerin il başkanları, günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı.

Etkinliklerde konuşan Vali Abdullah Erin, "15 Temmuz, hepimizin bildiği üzere milletimizle, devletimizle, birliğimiz ve beraberliğimizle, bayrağımızla sorunu olan terör örgütlerinin ve daha önemlisi onların arkasında duran destekçilerinin, onları yetiştirip, donatanların ortaya koyduğu bir darbe teşebbüsüydü. Bu topraklar üzerinde milletimizin, mazlum milletlere liderlik edecek sıfatına zarar vermek isteyenlerin bitmek tükenmek bilmeyen hesaplarının bir neticesiydi. Bu hesaplar, fitne ve fesatlar dün olduğu gibi bugün de yarın da olmaya devam edecektir. 15 Temmuz'u hafızalarımızda canlı tutarken, bunu genç nesillere iyi aktarmak ve anlatmak gerekiyor ki, bir daha bu tür belalar, sıkıntılarla milletimiz karşı karşıya kalmasın."dedi.

Konuşmaların ardından, İl Müftülüğünce kentteki tüm camilerde sela okundu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Urfa emniyetinde büyük operasyon
Urfa emniyetinde büyük operasyon
Birecik'te elektrik akımına kapılan kadın öldü
Birecik'te elektrik akımına kapılan kadın öldü
urfa haber urfa yazar