Advert
Advert

Kirli Toplanan Pamuğun Yüzde 15'i Ziyan Oluyor

Türkiye'nin toplam pamuk üretiminin yarısına yakınının gerçekleştirildiği Şanlıurfa'da, "beyaz altın" olarak nitelendirilen pamuğun hasadına başlandı. Yetkililer uyardı, El ile toplanan pamukta gerekli özen gösterilmediği zaman ürünün kalitesinde maddi kayıplar söz konusu olduğu belirtildi.

Kirli Toplanan Pamuğun Yüzde 15'i Ziyan Oluyor
Kirli Toplanan Pamuğun Yüzde 15'i Ziyan Oluyor Admin
Bu içerik 29 kez okundu.
Reklam

Şanlıurfa'da, hasat döneminde yaşanan kirlilik üründe yüzde 15 kayba neden oluyor. Hasat döneminin sürdüğü kentte, elle hasat edilen pamuktaki kirlilik, ürünün fiyatını düşürüyor

İLÇE MÜDÜRLERİ ÇİFTÇİLERİ BİLGİLENDİRDİ

Beyaz altın olarak bilinen ekili alanlardaki pamukların temiz toplanması,  pamuk hasadı yapan üreticilerin daha kaliteli ve temiz ürün alınabilmeleri için Eyyübiye İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsa İzgi, Harran İlçe Tarım ve Orman Müdürü Halil Aldeniz ve Akçakale İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Yıldız elle pamuk hasadı yapılan bölgelerde, üreticileri yerinde ziyaret ederek bilgilendirme yapıldı.        

KİRLİ TOPLANAN PAMUĞUN YÜZDE 15'İ ZİYAN OLUYOR

Yapılan bilgilendirmelerde; Kirli toplanan pamuğun %15-20 si ziyan olduğunu, Türkiye’nin pamuk üretim merkezlerinden biri olan Şanlıurfa’da elle hasat edilen pamukta kirlilik, ürünün fiyatının belirli bir oranda düşürmekte olduğunu, Kirli pamuk ve temiz pamuk arasında en az 5 randıman farkı bulunduğunu,  bu da çok ciddi bir meblağ tekabül ettiğini yani orta ölçekli bir üretim yapan çiftçinin yakıt ve gübre bedeline karşılık geldiği üreticilere bire bir anlatıldı.

Eyyübiye İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsa İzgi, "Türkiye de pamuk üretiminin %45’i Şanlıurfa’da üretilmektedir. Beyaz altın olarak nitelendirilen pamuk bölge çiftçisinin temel geçim kaynağını oluşturuyor. Tekstil sektörüne katkı sunan pamuğun hasadı, önemli üretim merkezlerimizin başında yer alan ilçelerimizde hasadı devam etmektedir. Makineli tarım ile hasadın yapılmadığı arazilerde pamuk yaygın olarak el ile toplanmaktadır. El ile toplanan pamukta gerekli özen gösterilmediği zaman ürünün kalitesinde maddi kayıplar söz konusu olmaktadır"dedi.

Kirli Toplanan Pamuğun Yüzde 15'i Ziyan Oluyor
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirli Toplanan Pamuğun Yüzde 15'i Ziyan Oluyor
Kirli Toplanan Pamuğun Yüzde 15'i Ziyan Oluyor
Urfa'da iki akraba arasında kavga, 1 ölü, 4 yaralı
Urfa'da iki akraba arasında kavga, 1 ölü, 4 yaralı
urfa haber urfa yazar