Advert
Advert

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı'nı açıkladı

Yeni Ekonomi Programı (YEP) Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanıyor...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı'nı açıkladı
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı'nı açıkladı Admin
Bu içerik 70 kez okundu.
Reklam
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2021-2023 dönemi için enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari denge gibi temel makro göstergelere ilişkin hedefleri belirleyen Yeni Ekonomi Programı'nı açıklıyor. Albayrak, "Bu yılın temmuz ayında hızlı bir normalleşme sürecine girdik. Türkiye olarak birçok gelişen ülkeden pozitif ayrıştık. Tüm göstergeler 'V' tipi toparlanmaya işaret ediyor. Temamız yeni dengelenme, yeni normal, yeni ekonomi. Salgın sürecinde alınan finansal tedbirler kademeli olarak kaldırılacak" dedi.
Bakan Albayrak'ın açıklamalarından satır başları;
TÜRKİYE MUAZZAM BİR BAŞARI ELDE ETTİ
Yüzde 25'lere kadar yükselen tüketici enflasyonunu yüzde 10-11'lere düşürdük. 2019'un son çeyreği itibariyle yüzde 6.4'lük büyüme yakaladık. Tüm dünyada pandemi nedeniyle ekonomik faaliyet çok sert bir şekilde yavaşladı. İşsizlik büyük oranda arttı. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin para değeri değer kaybetti. Yurtdışı kaynaklı finansal ve makro ekonomik dengesizliklerle yoğun bir şekilde mücadele ediyordu ülkemiz. Dengelenme süreci olarak ilk yılını ilan etmiştik. Kararlı politikalarla Türkiye muazzam bir başarı elde etti. Kovid-19'la mücadelemizi 3 temel hedef üzerine inşa ettik. Birincisi iş gücü piyasasını ayakta tutmak, ikincisi hane halkına gerekli likitideyi sağlamak, üçüncüsü temel sektörlerin faaliyetlerini sürdürmesini garanti altına alarak tedarik zincirlerini ayakta tutmak.
YENİ PROGRAM YENİ NORMALE YÖNELİK OLACAK
Dengelenme sürecinin sonuna yaklaşırken pandemi sonrası dünya yeni bir sınamayla karşı karşıya kaldı. Kimi ülkeler ekonomilerini ve sınırlarını tamamen kapattılar. İşsizlik arttı. Belirsizlik ortamında Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimi tüm dünyada değer kaybetti. Enflasyon oranımızdaki trend yerini yatay bir seyre bıraktı. Altın ithalatındaki hızlı artış ve turizmdeki düşüş nedeniyle cari işlemlerde geçici de olsa bozulma ortaya çıktı. Bu program salgın sonrası yeni normale nasıl uyum sağlayacağımızı ortaya koyacak. 
DESTEK PAKETLERİNİN TOPLAMI 494 MİLYAR TL'YE ULAŞTI
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de parasal genişleme adımları atıldı. Salgın sürecindeki destek paketlerinin toplamı 494 milyar TL ile milli gelirin yüzde 10'una ulaştı. 9 milyon vatandaşımıza 47,5 milyar TL destek verdik. 6.2 milyon aileye 1000 TL ödeme yaptık. Emekli aylığını en az 1.500 TL'ye yükselttik. Kısa çalışma ödeneği kapsamı genişledi ve süre uzadı. 40 milyar tutarında SGK ve Bağ-Kur primini ve 29.4 milyar lira vergi ödemesini öteledik.
 
BİRÇOK ÜLKEDEN POZİTİF AYRIŞTIK
 
Bu yılın temmuz ayında hızlı bir normalleşme sürecine girdik. Türkiye olarak birçok gelişen ülkeden pozitif ayrıştık. Tüm göstergeler 'V' tipi toparlanmaya işaret ediyor. Turizm ve hizmetlerde toparlanma istenen düzeyde değil. 
 
"TEMAMIZ YENİ DENGELENME, YENİ NORMAL, YENİ EKONOMİ"
 
Temamız yeni dengelenme, yeni normal, yeni ekonomi. Salgın sürecinde alınan finansal tedbirler kademeli olarak kaldırılacak. Normalleşme adımları önümüzdeki haftalarda da devam edecek. Stratejik reformları hayata geçirmeye devam edeceğiz.
 
Enflasyon ve cari dengedeki kırılganlıkları azaltacak rekabet, teknoloji ve verimlilik odaklı reformlara öncelik vereceğiz.
 
2020 yılına güçlü büyüme performansıyla başlamıştık. Büyüme hedeflerine ulaşmak için ihracat, katma değerli üretim ve istihdama yoğunlaşacağız. 
 
İŞTE YENİ YOL HARİTASI
 
2020 büyüme tahmini yüzde 0,3 (Önceki yüzde 5)
 
2021 büyüme tahmini yüzde 5,8
 
2022 büyüme tahmini yüzde 5
 
2023 büyüme tahmini yüzde 5 
 
İŞSİZLİK
 
2020 işsizlik tahmini yüzde 13.8
 
2021 tahmini yüzde 12,9
 
2022 tahmini yüzde 11,8
 
2023 tahmini yüzde 10,9
 
ENFLASYON
 
2020 sonu TÜFE tahmini yüzde 10,5 (Önceki yüzde 8,5)
 
2021 tahmini yüzde 8
 
2022 tahmini yüzde 6
 
2023 tahmini yüzde 4,9
 
AYRINTILAR GELİYOR...
 
YEP ÖNCESİ ÖNEMLİ MESAJ!
 
Yeni Ekonomi Programı 2021-2023 Tanıtım Toplantısı'ndan önce sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklamalarda bulunan  Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, "'“Türkiye’de Değişim Başlıyor” temasıyla tanımladığımız Yeni Ekonomi Programı’nın ikinci yılını tamamladık. Küresel salgın başta olmak üzere birçok krizden alnımızın akı ile çıkarak 2019 ve 2020 yıllarında hayata geçen projelerimizle Türkiye'nin milli ekonomi temellerini atıyoruz' dedi.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Yeni Ekonomi Programı'nı açıkladı
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa'da trafik kazası, 1 ölü, 1 ağır Yaralı
Şanlıurfa'da trafik kazası, 1 ölü, 1 ağır Yaralı
Ulu Cami Mimarisiyle Tarihi Bugüne Taşıyor
Ulu Cami Mimarisiyle Tarihi Bugüne Taşıyor
urfa haber urfa yazar