Advert
Advert

Urfa'dan yurt içi ve yurt dışına ihracat

Türkiye'nin yemeklik pul biberi ihtiyacının büyük bölümünün karşılandığı Şanlıurfa'da, biber hasadın ardından biber satışı da başladı. Biber 60 ile 90 lira arasında kilosu satılıyor.

Urfa'dan yurt içi ve yurt dışına ihracat
Urfa'dan yurt içi ve yurt dışına ihracat Admin
Bu içerik 41 kez okundu.
Reklam
GAP sayesinde sulu tarımın yaygınlaştığı Şanlıurfa'da ilkbahar mevsiminde ekilen, bakım ve sulamanın ardından Temmuz ayının sonlarına doğru hasat edilmeye başlanan biberler, kamyonlarla pazarlarla getiriliyor.
Kentte her yıl Ağustos ayında başlayarak, Ekim ayına kadar devam eden pul biber yapımı sezonu başladı. Kent merkezinde birçok aile kendi tarlalarında yetiştirdikleri biberleri çocuklarıyla birlikte evlerinin çatılarında pul bibere dönüştürmek için kolları sıvadı. Geçimini isot yapımıyla sağlayan aileler ise satın aldıkları tonlarca biberi, Sırrın Mahallesi'nde bulunan boş arazilerde isota dönüştürerek, yurt içi ve yurt dışına satıyor. Bu yıl Biber 60 ile 90 lira arasında kilosu satılıyor.
Geçimlerini isot satarak sağlayan ailelerin pazardan satın aldığı biberler, Sırrın bölgesinde daha çok kadın ve çocuklar tarafından ev veya bahçelerde yıkandıktan sonra sap ve çöplerinden arındırılıyor.Kavurucu sıcağa biberlerin acılığı da eklenince çalışanları bir hayli yoran işlemde, biberler elle parçalandıktan sonra makineden geçirilip naylonların üzerinde bir süre bekletiliyor.Gün içinde yönü değiştirilerek güneşte tamamen kuruması sağlanan biberler, rengi koyulaştıktan sonra makinelerde çekiliyor. Zeytinyağıyla harmanlanarak eşsiz tat ve parlaklığını kazanan biberler, bu zahmetli ve "acı dolu" yolculuğun ardından isota dönüşüyor. Bu yıl Biber 60 yurt içi ve yurt dışına ile 90 lira arasında kilosu satılıyor
Urfa'dan yurt içi ve yurt dışına ihracat
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa'da trafik kazası, 1 ölü, 1 ağır Yaralı
Şanlıurfa'da trafik kazası, 1 ölü, 1 ağır Yaralı
Ulu Cami Mimarisiyle Tarihi Bugüne Taşıyor
Ulu Cami Mimarisiyle Tarihi Bugüne Taşıyor
urfa haber urfa yazar