Advert
Advert

Hoşin mağaraları

Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesi Hoşin mahallesinde ismini Aldığı Hoşin (Güzel Mağara)sı sular altında kalan bölgesi turizme kazandırılmayı bekliyor. Hoşin Mahallesi'nde Fırat'ın suyunun altında kalan bir yerleşim yeri ziyaretçileri karşılıyor.

Hoşin mağaraları
Hoşin mağaraları Admin
Bu içerik 35 kez okundu.
Reklam

Hilvan ilçesinde çok eski medeniyetlere dayanan birçok tarihi kalıntı ve harabeler mevcuttur. Bunlarında arasında yer alan Hoşin mahallesinde ismini Aldığı Hoşin  (Güzel Mağara)sının Kültür bakanlığının 1.derecede sit alanı ilan ettiği mağaralar gizemliyle hayranlık bırakıyor. Bölgede daha önce bir Ermeni köyüne dayanan Hoşin mağaralarında ve suyun altına kalan iki kilisede mevcut turizmde dalışına uygun yerlerde bulunuyor. Ancak Hoşin mağaraları turizm alanında henüz keşfedilmemiş durumda. Mahallede, yaşlı kadınların topraktan küp yapmayı sürdürmeleri de diğer ilgi çeken konular arasında. Mahalleliler, bu bölgenin de daha fazla ziyaretçi çekmesi için turizmde tanıtılmasını istiyor.

Hoşin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hoşin okumaya meraklı bilge insanların yaşadığı bir yerleşim birimidir köyün büyük bölümü Atatürk barajı yapılırken nehir suları altında kaldı.

Hoşin mağaraları
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşinin anlattığı hikaye kaderine  değiştirdi
Kardeşinin anlattığı hikaye kaderine değiştirdi
Dünya Pazarına Açılıyor
Dünya Pazarına Açılıyor
urfa haber urfa yazar