Advert
Advert

Huzurlu alışverişin adresi, bedesten

Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde bulunan bünyesinde Bakırcılar Çarşısı, Eskici Pazarı, Gümrük Hanı gibi birçok çarşı ve pazarın yer aldığı Tarihi Kapalı Çarşı, ziyaretçilere farklı bir atmosfer yaşatıyor. Anadolu'da otantik değerini yitirmeyen ender çarşılardan biri olan Bedesten, 1562 yılında Gümrük Hanı'nın güneyine bitişik olarak inşa edilmiştir.4 kapısı bulunan yapı, günümüzde yöresel giysi ve aksesuarların satıldığı çarşı olarak kullanılmaktadır.

Huzurlu alışverişin adresi, bedesten
Huzurlu alışverişin adresi, bedesten Admin
Bu içerik 72 kez okundu.
Reklam

BU ÇARŞILARIN HAVASI BAŞKA

Geleneksel mimariyle şekillendirilen Kazaz (Bedesten), çarşısı kentin ticari hareketliliğinin en yoğun olduğu alışveriş merkezleri arasında yer alıyor. Her yıl kente gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin yanı sıra köylerden şehir merkezine gelen aileler, yöresel giysi ve aksesuarlar, ihtiyaçlarını buralardan karşılıyor.

KAZZAZ PAZARI (Bedesten)

Şanlıurfa il merkezinde, Gümrük Hanı’nın güneyine bitişik olarak 1562 tarihinde yapılmıştır. Rızvan Ahmet Paşa’nın vakfiyesinde Bezzazistan olarak ismi geçmiş ve 1740 yılında da onarılmıştır.

Çarşı doğu-batı yönünde uzanmakta olup, üzeri arka arkaya dört kubbe ile örtülmüştür. Batı kısmında güneye doğru uzanan üzeri tonozlu ikinci bir bölüm daha bulunmaktadır. Pazarın doğuda Han Önü Çarşı’sına uzanan ana giriş kapısı, Sipahi Pazarı’na açılan batı kapısı, Pamukçu Pazarı’na açılan güney kapısı ve Gümrük Hanı’na açılan kuzey kapısı bulunmaktadır.

Çarşının içerisinde iki yönde zeminden bir m. yükseklikte dükkânlar sıralanmıştır. Burada Urfa yöresine özgü yerel kadın ve erkek giysileri satılmaktadır.

Bu çarşı Şanlıurfa Valiliği çevre düzenleme ve restorasyon çalışmaları kapsamında 1999’da restore edilmiştir.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa'da 4 yaşındaki çocuğun talihsiz ölümü
Şanlıurfa'da 4 yaşındaki çocuğun talihsiz ölümü
Kelaynaklar turistlerin ilgi odağı oldu
Kelaynaklar turistlerin ilgi odağı oldu
urfa haber urfa yazar