Advert
Advert
1 MAYIS
Halil ÇİNİ

1 MAYIS

Bu içerik 252 kez okundu.
Bugün 1 Mayıs. 
 
Bir başka ifade ile bugün İşçi ve Emekçilerin Bayramı. 
 
İşçi ve emekçiler meydanlarda hak mücadelesi vere dursun aslında bugünün keyfini en fazla 657 sayılı Devlet Memurları çıkartıyor. Çünkü bugün aslında asıl onlara bayram! 
 
1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye'de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan'ında, "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir. 
 
1 Mayıs'ın tarihçesine gelecek olur isek; 
 
İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.
 
1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı.
 
Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı.
 
Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.
 
Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs'ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır. 
 
Tüm işçi ve emekçilerimizin bugünlerini tebrik ediyorum. Dilerim bugün gündeme gelen sorunlar en azından sözde kalmaz. 
 
 
 
Yeniden buluşmak dileği ile.. 
 
1960 lı yıllardan günümüze kadar Fırat ve Harran'ın evlenip, Harran ovasına suyun gelmesi ile ne yazık ki Türk tarımı ve sanayisi yozlaştırma çabası içinde onlarla güncel zevklerin ve hislerin tatmini ve değişik yollardan şöhret sağlamak amacını güdenler, daha sonra Elazığ-Şanlıurfa (Keban-Birecik) fay hattında, sadakat ve samimiyetle İslamiyeti yaşayanları Vatan sevgisinden ve ahlaken çökertmek yolunu seçmişlerdir.
 
Allah'a binlerce kez şükürler olsun ki, cüzdan muhasebesine odaklı ihanet şebekelerine karşın Şanlıurfa tarihten günümüze kadar, daima Milli iradeye ve Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne bağlılığı kanıtlanmıştır. 
 
Şanlıurfa halkı artık derin uykusundan iyice uyanmış ve başta 7 Haziran'daki Milletvekili Genel seçimleri olmak üzere daha sonrasındaki 2019'da yapılacak olan Mahalli Genel seçimlerinde de ne yapacağının çok iyi bilincindedir. 
 
7 Haziran Milletvekili Genel seçimlerinde Urfa'lı, yarınların güçlü URFA'sı adına oyunu kullanacak ve doğru istikametinde yol almaya devam edecektir. 
 
23  63 Ekseninde Urfa halkı bugün ne yapması gerektiğinin çok iyi bilincindedir. Temennim başta eksende yer alan iller başta olmak üzere tüm Türkiye'nin uyanmasıdır. 
 
Yeniden buluşmak dileği ile..
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Biçerdöver Devrildi, 1 Ölü, 2 Yaralı
Şanlıurfa’da Biçerdöver Devrildi, 1 Ölü, 2 Yaralı
Ceylanpınar'da 60 bin hektar suyla buluştu
Ceylanpınar'da 60 bin hektar suyla buluştu
urfa haber urfa yazar